Як заварювати трави

Як заварювати трави
Як заварювати трави

Заварювати трави,

а також інші лікарські рослини потрібно дотримуючись певних правил. Спосіб приготування залежить від того, яку частину лікарської рослини вживають.

Для лікування в народній медицині використовують квіти, ягоди, плоди, листя, стебла, кору, корені, бульби. За способом приготування ліків можна виділити наступні види: відвар, напар та витяжка. Приготування відвару повязане із кип’ятінням суміші лікарських рослин, напарюють рослини у гарячій воді без кип’ятіння, а витяжки готують при кімнатній температурі.

Більш детально про те, як заварювати трави, читаємо далі та дивимося поетапні фотографії.

відвар

Для приготування відвару використовують наступні частини лікарських рослин: кору, корені, бульби, насіння, ягоди деревину. Але бувають і виключення. Наприклад, для приготування відвару не використовують ягоди шипшини, обліпихи, корінь живокосту. Тому що вітаміни та інші діючі речовини при високій температурі розкладаються та втрачають свої лікувальні властивості.

Для приготування відвару 2-4 столових ложки (з верхом) подрібненої лікарської сировини насипають у літрову скляну банку або керамічну посудину, заливають водою і помішують. Металевий посуд використовувати не рекомендується, тому що окисляються активні речовини. Кількість сировини більш точно визначається для кожного виду рослини. Суміш витримують 8-10 годин. Потім переливають в емальований посуд (без пошкодження емалі). Ставлять на вогонь і кип’ятять 5-7 хвилин. Через 30-40 хвилин переливають у скляний або керамічний посуд, проціджуючи через чисту тканину або інший фільтрувальний матеріал. Вживають згідно з рекомендаціями при певних захворюваннях.

напар 

Суміш лікарських рослин в кількості 2-4 столових ложки з верхом засипають у скляний термос, керамічну або скляну посудину об’ємом 1 літр. Заливають окропом, накривають кришкою і витримують 8-10 годин. При приготуванні напару в скляній банці для накривання бажано використовувати скляну кришку, тому що вона не іржавіє. При відсутності скляної банку можна накривати кришкою для консервації. Потім проціджують і приймають згідно з рекомендаціями. Етапи приготування напару вказані на фотографіях.

Опускаємо в банку ложку та засипаємо траву
Опускаємо в банку ложку та засипаємо траву

 

Заливаємо по частинам окріп
Заливаємо по частинам окріп

     

Накриваємо скляною кришкою та укутуємо
Накриваємо скляною кришкою та укутуємо

ВАЖЛИВО

  •  Перед тим, як заливати окріп в скляну посудину, в неї кладуть металеву ложку. Це допоможе запобігти розтріскуванню скла під дією гарячої води.
  • Окріп заливають поступово, невеликими порціями, щоб не тріснув посуд.
  • Рівень води в банці повинен доходити до горловини або трохи вище. Після цього виймають ложку з банки і обережно перемішують відвар.
  • Скляний або керамічний посуд з напаром обов’язково обгорніть декількома шарами тканини, рушником. Це потрібно для того, щоб досягнути ефекту печі. В народній медицині відвар готують в печі, яка поступово охолоняє.
  • Металевий термос для приготування напару не використовують. Бажано брати термос зі скляною колбою. Найкраще – з колбу з широкою горловиною. Тоді заварювати трави та виливати їх з термоса буде набагато зручніше.
  • Не використовуйте трави, які зберігалися декілька років. При тривалому зберіганні внаслідок процесів окислення біологічноактивних речовин або псування комахами трави втрачають свої лікувальні властивості (за виключенням деяких рослин). Лікарські рослини зберігайте в паперових пакетах або мішечках із тканини.
  • Напари та відвари вживайте свіжоприготовлені та не зберігайте більше однієї доби.

витяжки

Крім відварів та напарів лікарські рослини можна вживати у вигляді витяжок. Витяжки з коренів, кори, насіння і плодів готують за допомогою води, вина, горілки, спирту. В деяких випадках використовують очищену олію. Витяжки можуть застосовуватися як внутрішньо, так і зовнішньо. Процес переходу активних речовин із рослини в розчин в науці називають екстракцією, а отриманий продукт – екстрактом. Наприклад, напис на пляшечці з ліками “екстракт алое” по народному буде звучати – витяжка з алое.

 

Вам може бути цікаво:

1 коментар

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *